Joanna went school supply
shopping. She spent a total of $39.80 on
21 notebooks and pencils. Notebooks cost
$2.44 each and pencils cost $1.40 each.
How many notebooks did she buy?
How many pencils did she buy?
Joanna went school supply
shopping. She spent a total of $39.80 on
21 notebooks and pencils. Notebooks cost
$2.44 each and pencils cost $1.40 each.
How many notebooks did she buy?
How many pencils did she buy?